b l o g

poliglota

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Znajomość języków obcych, niezbędna w dzisiejszych czasach, wymaga wytrwałości i systematyczności, to wiedzą wszyscy. Praca, nawet najcięższa, często nie wystarcza, aby osiągnąć zamierzony cel. Przy odrobinie chęci i dobrej organizacji możesz jednak dojść do perfekcji i zostać poliglotą.

Oto kilka praktycznych wskazówek - Twój językowy „business plan":

Określ swoje potrzeby i możliwości. Realnie oceń czas, który możesz poświęcić na naukę języka obcego i konsekwentnie przestrzegaj ustalonych godzin. Powtarzanie materiału na bieżąco przyniesie lepsze efekty niż nauka chaotyczna, choćby nawet całodniowa.

Zdecyduj jaka forma edukacji najbardziej Ci odpowiada - lekcje prywatne czy kursy językowe. Zajęcia grupowe - przy aktywnym w nich udziale - dają większą możliwość interakcji - rozmowy z wieloma osobami, gier zespołowych, dyskusji.

Przy wyborze kursów weź pod uwagę nie tylko kwestie finansowe. Sprawdź szkołę językową! Kieruj się poziomem i nadzorem metodycznym kursów, poznaj sposoby rekrutacji i podstawy oceniania, świadectwa wydawane przez szkołę. Pytaj o wykorzystywane materiały i dostępność środków audio-wizualnych. Dowiedz się jak długo szkoła istnieje na rynku, jakie posiada certyfikaty, czy przygotowuje do egzaminów uznawanych na całym świecie i czy lektorzy mają odpowiednie kwalifikacje do nauczania.

Nie obawiaj się egzaminów i rozmów kwalifikacyjnych, które pozwolą Ci sprawdzić własną znajomość języka, a dzięki temu nie tracić czasu i pieniędzy na zbędne powtórzenia.

Zastanów się, w jaki sposób najchętniej i najłatwiej się uczysz czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy uczysz się poprzez doświadczenie.

Kierując się swoimi preferencjami, wybierz metodę, którą uzupełnisz zajęcia grupowe i korzystaj z każdej okazji do kontaktu z językiem.
• oglądaj programy telewizji satelitarnej, czytaj książki i czasopisma,
• słuchaj radia i próbuj tłumaczyć teksty piosenek.>

Czytaj i powtarzaj głośno nowe słówka. Możesz je też zapisywać na oddzielnych kartkach, które warto przykleić w miejscach, gdzie często przebywasz. Nie pisz po książkach - w ten sposób tylko tłumaczysz, a nie zapamiętujesz. Wykorzystuj wszelkie skojarzenia - najlepiej z innymi językami.

Stosuj wszystkie dostępne nowości techniczne.
• korzystaj z programów komputerowych do nauki języków - format testów układanych przez specjalistów sprzyja przyswajaniu nowych konstrukcji i słów.
• korzystaj z dostępu do internetu i wybieraj strony pisane w języku, którego się uczysz sięgaj do źródeł.
• oglądając filmy wybieraj wersje oryginalne bez lektora czy dubbingu, co najwyżej wspomagane napisami

Znajdź motywację do nauki; może niemiecki będzie potrzebny , żeby się dostać na wymarzone studia lub otrzymać lepszą pracę; angielski, aby podróżować; hiszpańskii, by czytać dzieła światowej literatury w oryginale; francuski, by zrozumieć menu w paryskiej restauracji. Spróbuj! Znajdziesz niejeden powód.

Poszukaj przyjaciół za granicą. Zawsze będziesz miał okazję do doskonalenia swoich umiejętności językowych w mowie (przez telefon) i piśmie ( listy, e-mail).

mapa