b l o g
 poligloty

 

 

 

   
Lato i wakacje to okres wypoczynku ale i podróży, często zagranicznych. To czas weryfikacji naszych osiągnięć w zakresie poszerzania znajomości języków obcych. Jeśli Państwa zderzenia z zagranicą przeszło gładko i nie napotkaliście na swojej drodze żadnych barier językowych to gratulujemy. Wysiłek na poszerzanie znajomości języka się opłacił. Niech to będzie dla Państwa motywacją do dalszej nauki. Może kolejnego, innego niż dotychczas języka? Z każdym następnym pójdzie dużo łatwiej.

small talkPo co ta rozmowa o niczym?
O co tu chodzi?
Czy nie można od razu przejść do konkretów?
My Polacy zwykle szybko przechodzimy do konkretów, co nie jest oczywiste we wszystkich kulturach. Pozwólcie, że opowiem Wam historię.

Znajomość języków obcych, niezbędna w dzisiejszych czasach, wymaga wytrwałości i systematyczności, to wiedzą wszyscy. Praca, nawet najcięższa, często nie wystarcza, aby osiągnąć zamierzony cel. Przy odrobinie chęci i dobrej organizacji możesz jednak dojść do perfekcji i zostać poliglotą.

Oto kilka praktycznych wskazówek - Twój językowy „business plan":

Badania prowadzone przez naukowców dowodzą, że liczba używanych na świecie języków ciągle maleje. Nie należy się jednak spodziewać, że w dającej się przewidzieć przyszłości doczekamy chwili, kiedy cała ludzkość zacznie władać jednym językiem - no i na szczęście. Sytuacja języka angielskiego w roli lingua franca też wcale nie jest taka pewna.

Długo więc jeszcze kwestia porozumiewania się ludzi będzie obarczona wcześniejszą potrzebą wzajemnego poznawania swoich języków. Zresztą popatrzmy na to z naszej perspektywy. Czyż nie jest tak, że o wiele lepiej odbieramy obcokrajowca, który usiłuje porozumiewać się z nami po polsku? Często spotykamy się z sytuacją jak ze znanego dowcipu, kiedy obcokrajowiec usiłując porozumieć się z dwoma Polakami, najpierw mówi do nich po angielsku, potem po niemiecku, potem w jeszcze jakimś innym języku. I nic. Tylko komentarz jednego z nich: „Popatrz tyle języków znał, a i tak się nie dogadał.” Aby uniknąć analogicznych sytuacji za granicą, warto abyśmy znali przynajmniej w podstawowym zakresie język kraju, do którego jedziemy, język ludzi, z którymi będziemy się porozumiewali.

Dlatego ...

go for another language

Zima nie daje wielu okazji do wzmożonej aktywności. Dzień jest krótki, szybko robi się ciemno, a niskie temperatury odstraszają od spacerów. winter bird 4Długie wieczory warto więc wykorzystać na pogłębiania wiedzy. To szczególnie dobry moment  na naukę języków obcych. Pogłębiaj znajomość języka, którego uczysz się już od lat, a jeżeli osiągnąłeś już zadawalający poziom, zmierz się z nowym wyzwaniem i ...

Podkategorie

jezyki 25

mapa